עלויות רכישה של אופניי הרים לשבילים

התחלתי לרכב בספטמבר 2014. זה היה בערך לפני שנה ו- 4000 קילומטרים. רכבתי ביום ובלילה, בגשם ובחמסין. בעיר ובשדות. זו היתה שנה גדושת חוויות, כמו שרק שבירת שיגרה רצינית, כדוגמת הצבא או נסיעה לחו"ל יכולה לספק. למדתי על הסביבה שבה אני חיי יותר מאשר אי פעם, ואני מחשיב עצמי כמומחה זוטא לשבילים באיזור הירקון.

אך הדברים לא באים בחינם, ומן ראוי, שמי ששוקל להיכנס לתחום, ידע פחות או יותר את הסכומים המדוברים. אני אציין את המחיר הנראה לי סביר, לא הזול ביותר, אלא המוצרים שיספקו תמורה נאה וטובה למחירם. אני מתייחס לאופניי הרים, לרכיבת שבילים.

אופניים: חדשים עד 3000 ש"ח. אפשר גם יד שניה. אני מאוד מרוצה מאופניים ברמת הכניסה של יצרן ידוע. יצרן ידוע מבטיח שילדה איכותית, ואת שאר החלקים אפשר לשפר אחרי זה. לרשימת המותגים "הידועים" אפשר לחפש אחר best bicycle 2015 או להציץ באופניים של הרוכבים במירוץ ה- hlc  לרוכבים חדשים עדיף לרכב אופנים עם זנב קשיח (בלי קפיץ מאחורה). אבל הכי חשוב – לוודא שנוח לרכב עליהם. כל היצרנים מספקים פחות או יותר את אותם מכלולים. אין צורך ביותר מ-8 הילוכים בגלל השיניים האחורי (סה"כ 24). אלומניום הוא החומר המומלץ בעיני לרוכבים מתחילים, וגם לא תשיגו חומר אחר ברמת המחיר הזו. יש כאלו המעדיפים אופנים עם גלגלים בקוטר 26", אני אוהב את היציבות של ה- 29" ויש כאלו שירצו את דרך הביניים בדמות ה- 27.5".

קסדה: 200 ש"ח.

פנימיות עם חומר אטימה כנגד תקרים: 40 ש"ח לפנימית.

פסגומי למניעת תקרים: 100 ש"ח.

משאבה: 80 ש"ח (רצוי עם פעולה כפולה, ששואבת גם בסגירה וגם בפתיחה).

תיק אוכף: 200 ש"ח.

רב כלי: 50 ש"ח (בחו"ל).

פנסים: 200 ש"ח.

פדלים ונעלי רכיבה 500 ש"ח: רוב האופניים יגיעו עם פדלים מאוד בסיסים, שיתקלקלו במגע עם מים ובוץ. כדאי גם לרכוש נעלי רכיבה, כי נעליים רגילות ישחקו מאוד מהר. בהתחלה לא נעלתי את עצמי לפדלים, כיום אני כן מחובר, אבל אני לא חושב שזה כה משמעותי.

ידיות אחיזה (גריפרים): 100 ש"ח. ברכיבות ארוכות הרעידות גורמות לכפות הידיים להירדם. ידיות אחיזה איכותיות בולמות חלק מהרעידות.

כפפות רכיבה: 70 ש"ח. להקל על הירדמות הידים ולהגן על במקרה של נפילה חלילה.

בנדנה: 100 ש"ח. כיסוי ראש לספיגת הזיעה ולהגנה מהשמש.

מכנסי רכיבה: 300 ש"ח. מספקים איוורר ונוחות. יש כאלו המעדיפים מכנסים צמודים מלטקס המשמשים גם כתחתונים, אני מעדיף מכנסים רחבים.

חולצת רכיבה. 250 ש"ח. אני משתמש בחולצה בעלת שרוולים ארוכים, גם בקיץ, להגנה מהשמש.

gps, מכשיר ניווט: 1000 ש"ח.  לשימושים של רכיבות בנות מספר שעות ולמעקב רכיבה, אפשר לעשות שימוש באפליקציות כגון strava. אך כאשר רוצים לרכב מרחקים ארוכים או שרוצים לנווט, ולתכנן מסלול מראש, מכשיר כזה הוא חיוני.

 • עמידות: המכשירים שנועדו לרכיבת שטח ישרדו בלי שריטה נפילות שהיו מרסקות לחתיכות כל מכשיר סלולרי.
 • סוללה: ניתן להחליף סוללות שניתן לרכוש בכל מקום ולא צריך להסתמך על סוללה אחת פנימית.
 • מסך: המסך בנוי לתצוגה גם באור יום מלא.
 • דיוק: חלק מהמכשירים מתבססים גם על מערכת הלווינים האמריקאים וגם על הרוסית. מה שמבטיח דיוק ואיכון מהיר מאוד.
 • עיצוב ונוחות: המכשירים מאפשרים התאמה מאוד גבוהה של הנותנים והתצוגה.
 • הפרדת תפקידים: זה מאוד עצוב להיתקע בשטח, זה עוד יותר עצוב כאשר מכשיר הניווט שלך הוא גם הטלפון ונגמרה לו הסוללה.
 • כדאי לשים לב שאפשר לרכוש בקלות גם מתאם לאופניים. יש מכשירים שנועדו לרכיבת כביש וכוללים גם מסך מגע. בשטח, אין לכך כל יתרון, ועדיף מכשיר קטן ועמיד כגון ה- garmin etrax 200.

לא רכשתי את כל הפריטים בהתחלה. רציתי לוודא שאני באמת נתפס לעניין. עם הזמן, רכשתי עוד פריט ועוד פריט, רק אחרי שראיתי שאני באמת צריך אותם. בהתחלה רכבתי עם ביגוד ספורט רגיל ונעליים רגילות. אבל אני מאוד מרוצה מהציוד היעודי.

קיימות מספר חנויות בארץ שהתרשמתי מהן לטובה. את הבגדים שלי רכשתי מ- funktier (יושבים בדרום תל-אביב). המחירים הוגנים והשירות איכותי. המוצרים עצמם טובים ושרדו שימוש אינטסיבי וכביסות שהיו שוחקות כל בגד אחר. (אחרי כל רכיבה, כביסה :).

עוד חנות נחמדה בהרצליה, בעלת מגוון נדיר היא shop harim.

לצערי לא מצאתי חנות אופניים שאני יכול להמליץ עליה בלב שלם.

המטרה לא היתה כלכלית, אלא משיקולי בריאות וחסכון בזמן. מאיזור הוד השרון, יעיל ומהיר יותר להגיע לחלק נכבד מאיזור גוש דן. בתחשיב גס של עלות של שקל לקילומטר, האופניים כמעט כיסו את עצמם, בשנה, אבל זו באמת ההשלכה השולית ביותר. השלתי מעצמי מעל 10 קילוגרמים, ואני מניח שהסרתי מעל 20 קילוגרם של שומן והרווחתי 10 קילו שרירים. (שרירים שוקלים פי 3 יותר משומן ליחידת נפח). אך כל אלו מספרים שלא מייצגים את השיפור בתחושה. כי כל מיני אי נעימויות קטנות שהחלו להצטבר ייחסתי לגיל (45 ב"ה) ואילו מבחינת התחושה, כל קילוגרם שהוסר הצעיר אותי בשנה. כך שאני לא זוכר כבר מתי הרגשתי כל כך נינוח, רענן ובמצב רוח מרומם. זו לא רק היכולת לבצע דברים שחשבתי שהם דמיוניים, אלא גם שגם החמסינים וגם הקור, כמעט ואינם מפריעים. אדם הנמצא בכושר, הוא אדם אחר.

התנאי הראשון לשיפור עצמי, הן ברכיבה והן בכל תחום אחר, הוא שליטה. והדרך להבטיח שליטה מתבססת על  שיגרה. רק כאשר מייצבים את החיים בשיגרה ניתן לראות את הנתיב לשיפור. כאשר הגעתי למסקנה שזהו, צריך לעשות מעשה, החלטתי שהעבודה הבאה תהיה במרחק רכיבה מהבית. בדיעבד, פסלתי מספר מקומות שכיום הייתי שמח לפתח שיגרת רכיבה אליהם. כי הפאן האמיתי, מתחיל כאשר רוכבים לפחות שעה.

אני עובד כיועץ ועל כן מדלג ממקום למקום. התקופה שהכי נהניתי בה, הייתה כאשר רכבתי 60 קילומטרים ביום, מהוד השרון להרצליה פיתוח וחזרה. ההישג המשמעותי ביותר היה 250 קילומטרים בשבוע. זו באמת חוויה מרוממת, בה נמצאים בהיי תמידי. שילוב של הרכיבה עם רחצה בים הוא בשתי מילים "גן עדן". כשאשר טובלים את הגוף הלוהט במים הקרים, באמת לא אכפת משום דבר. רק הכאן ועכשיו נקלטים בתודעה.

ארץ ישראל של השטח והישראלים של השטח הם אנשים אחרים ממה שפוגשים בערים. רוב הרוכבים נוהגים לברך אחד את השני בשלום, כאילו היו אנגלים. אך יותר מזה, גם אותן בהמות גסות של הכבישים, הגיפים, נוהגים לעיתים מאוד קרובות להאט כשהם מבחינים ברוכב כדי לא לחנוק אותו באבק.

תגובה 1

 1. נפלא,
  אני התחלתי עם אופניים שעלו 900 שקל (TRECK 4400), ורכבתי איתם לרכבת. השיקול היה לקנות אופניים שניתן יהיה לקשור אותם בתחנה בבוקר מבלי לחשוש שייגנבו.

  השיקול הראשוני שלי נבע ממיעוט תחבורה ציבורית מהבית (במושב) לתחנה (נתניה), והעובדה שזה לוקח פחות זמן בקו ישיר.

  בהדרגה מצאתי את עצמי מחפש שבילים יותר ארוכים "בדרך לרכבת" ועשרים דקות הרכיבה בבוקר התארכו והפכו לארבעים, ואחר כך לשעה, ובסוף זה היה שעה וחצי בוקר, ועוד שלושים דקות בחזור.

  הנאה צרופה, והכי חשוב – פשוט להתחיל היום

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.