מתכון לאורז ללא ארסן וללא אבקת מרק

אידוי אורז הוא אחת המלאכות הזריזות והפושטות במטבח. ולולא החשש שעלה לאחרונה לגבי הימצאות ארסן בכמויות לא תקניות, לא הייתי טורח לכתוב עליו בכלל.

למען הדיוק, לא הסתבר פתאום שיש ארסן בכמוית חריגה באורז, תמיד היה ארסן. אבל האירופאים החליטו מסיבותיהם הם להקשיח את התקן לגבי הימצאות הרעל הנורא הזה, ואילו בישראל כנראה שלא עלה הצורך. נראה שהישראלים המורגלים בכל כך הרבה זיהום אוויר, לא יתרגשו במיוחד אם יהיה להם עוד קצת רעל במזון.

על מנת להיפטר מהארסן, יש להשרות את האורז. בכלי התקשורת דיברו על בישול עם הרבה מים. שזו אפשרות טובה .כאשר יש הרבה מים, הרעלים יוצאים מהזרעים, אבל לא נספגים אליהם שוב, אלא נמצאים בשווי משקל בין הכמות הרעלים במים לבין אלו בתוך גרעיני האורז. הבעיה היא, שצריך לשפוך את המים ברגע שהאורז מוכן, מה שמגביל את היכולות לתבל אותו.

אורז הוא הזרעים של דגן. בתהליך האידוי, האורז סופג מים ומתרכך. בישול האורז נעשה על אש קטנה, כאשר המטרה היא שהאורז יספוג מספיק מים כדי להתרכך, אבל לא יותר מדי, כדי שלא יהיה דביק.

אני עושה שימוש באורז בסמטיי, שלא נדבק. אני שם את הכמות הרצויה של אורז (מדודה בכוסות) בסיר עם הרבה מים ומחכה להרתחה אפשר על אש גבוהה. ברגע שהמים רותחים, אני מערבב היטב ושופך את הכבודה למסננת ושוטף במים. התהליך הזה יגרום לכל החומרים הבעייתים באורז (בפרט, הארסן) להיספח למים ולהישטף. אם יש חומרים נוספים שהאורז ספח, התהליך אזה אמור לנקות אותו.

לאחר השטיפה הראשונית, אני ממשיך כרגיל. יוצק מים ביחס של כוס מים לכוס אורז, מוסיף שמן זית (2 כפות שמן לכוס גדולה של אורז), מלח לפי הטעם וכמות די נדיבה של כורכום טחון. הכורכום ידוע כבעל סגולות קסם כמו שום ומעניק לאורז צבע צהוב יפה שהילדים אוהבים. אני מבשל עד להרתחה – על אש גבוהה (אפשר עם מכסה, כדי לזרז את הרתיחה ולחסוך אנרגיה), ולאחר מכן על אש נמוכה, ללא כיסוי, כדי שהמים יתאדו.

את האורז רצוי לערבב תוך כדי התהליך, כדי להבטיח שכל הרכיבים יפוזרו בו בצורה אחידה. כשהמים נגמרים והאורז רך, אפשר לכסות ולאחר 5 דקות, רצוי לערבב שוב כדי למנוע היווצרות גושים.

מאז שעברתי לתזונת פליאו, הפסקתי לגמרי לאכול לחם. האורז הפך להיות המקור העיקרי של פחממות בבית וכולם מבסוטים ממנו. תמיד יש סיר אורז במקרר, ומחממים לפי הצורך במיקרו. 2 כוסות אורז מספיקות לנו ליומיים.

בניגוד ללחם תעשיתי, הוא אינו כולל שומן צמחי רווי, ואורז שאינו מלא, לא כולל גם את חומרי ההגנה שדגנים משופעים בהם והגורמים לדלקות בגוף.

יש כאלו המוסיפים לאורז אבקת מרק. אבקת מרק מורכבת רובה ככולה ממלח, ואני מעדיף להקטין את השימוש בחומרים שלא בדיוק ברור לי ממה וכיצד הם עשויים. שילוב של מלח וכורכום מייתר לחלוטין את השימוש במוצר הזה.

אורז ידוע כגורם עצירות, אבל זה קורה בעיקר כאשר צורכים במקביל אליו גם גלוטן. בלי גלוטן, אין לו שום השפעה שלילית על מערכת העיכול. אורז הוא בסיס נהדר לכל ארוחה.

בתאבון.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.