אובנטו 1710 – גירסה ששווה להתקין

זה היה לפני 12 שנים, פעם ראשונה שהתקנתי אובנטו על המחשב שלי. אובנטו 0505. מאז עברו הרבה מאוד ביטים באינטרנטים, למדתי הרבה, אבל תמיד שמרתי חסד נעורים להפצה הלינוקס ששמה לה למטרה להנגיש את שולחן העבודה של מערכת ההפעלה הנפלאה הזו.

תחילת המיליניום, היתה תקופה קשה למשתמשי לינוקס. אי אפשר היה לצפות כמעט בסרטים ברשת הישראלית. לקח הרבה זמן עד שהיתה חבילת אופיס בסיסית, ובילתי הרבה זמן בתחזוקה של המערכת. זו היתה מערכת שעבדתי בשבילה, ולא מערכת שעובדת בשבילי.

כיום, המצב אחר. והעובדה שאני כותב את הפוסט הזה ממחשב mac book pro שמריץ אובנטו, היא ההוכחה לכך. המערכת יציבה, ניתן להתקין אותה בקלילות, היא מעניקה פונקציונליות מרשימה. אבל אובנטו 1710 אינה עוד גירסה, מתקדמת, משוכללת ויציבה ככל שתהיה, זו בעיני פיסת היסטוריה קטנה.

מאז שהתקנתי לבד לינוקס, ועד לפני זה, שמעתי עד כמה שרת התצוגה של המערכת הוא בעייתי (ה- Xserver). זו אולי פיסת התוכנה המושמצת ביותר מתוך כל ארסנל התוכנה החופשית. ואולי אף בצדק. עוד פיסת תוכנה שאנשים אהבו לא לאהוב, היא ממשק התצוגה של אובנטו, ה- unity.

והנה, באבחת גירסה אחת, אובנטו נפתרת משתיהן. הגירסה מתהדרת ב- Wayland כשרת תצוגה, ובמקום ה- unity גירסה מותאמת של gnome3. והדברים עובדים יפה. באמת יפה. השיפור בביצועים מורגש בכל השימוש במחשב. החל מהוקנסול, דרך משחקים (מ- minecraft ועד steam) וגם בדפדפנים (firefox, chrome). הכל נע חלק יותר, מהיר יותר, עם יותר פריימים לשניה.

בעבר, עשיתי שימוש ב- kde. אבל היו התנגשויות בינו לבין unity. עכשיו, אני עם גנום3. זהו שולחן עבודה יציב, מהוקצע ונוח לשימוש.

לא בדקתי שידרוג מתוך גירסאות הכוללות מספר שולחנות עבודה, אלא הסרתי את ה- kde באמצעות sudo apt remove kubuntu-desktop ואחריו sudo apt autoremove.

את השידרוג לגירסת הביטא (שאמורה לעבור ליציבות בימים הקרובים) ביצעתי באמצעות

sudo do-release-upgrade -d. ברגע שתצא הגירסה באופן רשמי, ניתן יהיה לדלג על ה- "d-".

המערכת כוללת אינטגרציה מרשימה עם שירותי ענן שונים. ברגע שמחברים אותה לגוגל, אפשר לראות את היומן באפליקציית היומנים, לקבל גישה ישירה ל-drive וכן הלאה.

בעקבות הערת גסת רוח שהועלתה כאן, אציין שיש חלק מהאפליקציות שאינן רצות ישירות מול ה- wayland, אבל באמצעות שכבת אמולציה. אבל עדיין, השיפור בביצועים מורגש.

בעקבות הערות שניתנו על ידי אנשים שאינם גסי רוח, אציין שהאינטגרציה עם שירותי ענן הייתה קיימת גם בגירסאות קודמות.

3 thoughts on “אובנטו 1710 – גירסה ששווה להתקין”

  1. סליחה, אבל עם כל הכבוד… איזה רצף שטויות פופוליסטיות אתה כותב…?

    הרי, משחקים, סטים וכל הדפדפנים לא רצים מעל Wayland ישירות, אלא מעל שכבת תרגום שנקראת XWayland, זאת אומרת הוספת עוד שכבת אבסטרקציה מעל החומרה… יש לך איזה שהם מספרים לגבות את גבב השטויות הללו? כמה פריימים לשניה אתה מקבל יותר..? מה ה-latancy של הפריימים…? מה סטיית התקן של הפריימים לשנייה?

    אבל – כן. בהחלט עוד מעט יהיה יותר טוב, שווה להיפטר מהשכבה המיושנת הזאת. וכן, היא באמת תתן אפשרות לעשות את מה שבלתי אפשרי לעשות ב-x11. אבל כרגע? זה ניסוי של גיקים עם שכבת אמולציה.

    1. חבל שאתה מתבל את הדברים שאתה כותב בהשמצות, ולו בגלל שמה שכתבת הינו לא מדוייק. היית כותב כראוי, היית טורח להתיחס לגוף הדברים ולא רק לסגנון הקלוקל שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *