מה זה אופן סטאק ולמה כל כך קשה להתקין את זה

אופן סטאק היא כמו הפצת לינוקס, אלא שבמקום להפיץ מערכת לינוקס (שרת, שולחן עבודה, אנדראויד) זו "הפצה" של מערכת וירטואלוזיצה. אופן סטאק היא לוירטואלזיציה, בדומה לאובנטו ללינוקס (אבל הרבה יותר מבוזרת). זו היא מערכת לבניית ענן , כדוגמת מערכות הענן של vmware, או של מיקורסופט. אופן סטאק, יכולה להתממשק להרבה "סוגי" וירטואליזציות. החל מ-kvm, zen ועד פורמטים קנייניים רבים.

היתרון הגדול של המערכת, כמו כל מערכת תוכנה חופשית ראויה, הוא בגמישות ובשליטה, היא מורכבת מרכיבי "ליבה" הכתובים בפייתון, כך שהקוד נגיש על המכונות עצמן. מה שהוסדר, הוא, למעשה אופן התקשורת בין הרכיבים השונים. רכיבים שיכולים להיות מפותחים על ידי אירגונים שונים אך עדיין אם רכיב הניהול, רוצה לבקש להפעיל מכונה על רכיב הוירטואלוזיציה (hypervisor) תהיה להם שפה משותפת, זהו rest api. שכולם "מכירים". כך שהמערכת גמישה לחלוטין, ולכל רכיב יכול להיות (ולעיתים קרובות גם יש) – תחליף.

אופן סטאק בנויה מרכיבי ליבה, שיש להרכיב ולהתאים כמו אבני לגו. ישנם עשרות שירותים כאלו, ומאות הגדרות. ומספיק שהגדרה אחת לא נכונה, וזה לא יעבוד, או לא תמיד יעבוד. והתיעוד לקוי ושגוי. ואם אחת המכונות הפיזיות מאותחלת, דברים מפסיקים לעבוד לגמרי.

אחרי שהצלחתם לייצב מערכת שכזו, צריך לדאוג גם שהיא תהיה שרידה "מוקשחת". מאחר שמדובר על עשרות רכיבים, צריך להבין את אופן העבודה של כל רכיב ורכיב, ולאפשר לו שרידות בהתאם לצרכים. הגמישות של המערכת, מאפשרת, גם לבנות מערכות בעלות שרידות מלאה (100% זמן) שלעיתים הכרחית למערכי ייצור (למשל בתחום התקשורת). בניה של שרידות וזמינות של כל כך הרבה רכיבים, מחייבת הבנה עמוקה בתשתיות תוכנה חופשית.

אופן סטאק כוללת רכיבים רבים, הפונים לרכיבים "חיצוניים" בתחום האיחסון, הרשתות, בסיסי נתונים, מערכות תורים. כל אחד מתחומים אלו, מורכב בעצמו משירותים רבים, שכל אחד מהם צריך להיות יציב גם הוא, אך יותר מכך, צריך להגדיר ולהבטיח שרידות גם ברמה של האפליקציות עצמן.

מכך ברור, שהתקנה של מערכת אופן סטאק יציבה ברמה של מערכות ייצור, היא משימה מורכבת, הדורשת ידע נרחב ועמוק, ויש להתייחס אליה כאל פרויקט תוכנה, ולא כאל מערכות הטמעה "רגילה". זה לא בסיס נתונים, זה יותר דומה להדופ על כל האקו סיסטם שלו. אך הדופ נבנה מתוך דגש על שרידות, כבר בתוך רכיבי המערכת, ואילו אופן סטאק לא.

למזלנו, יש הרבה מאוד הפצות וחברות המבטיחות את המוצר הזה. ממה שבדקתי, רובן, מורכבות מאוד להבנה ולתפעול, ולא נפגשתי במערכת המבטיחה שרידות ברמת מערכות ייצור יחד עם קלות תחזוקה גבוהה. כך שנשארה עוד הרבה עבודה בפני אופן סטאק על מנת שתוכל להיות חלק מהתקנות תוכנות אחרות אצל הלקוח (כאשר, במקום לבצע התקנה אצל הלקוח, מגיעים עם ארון, בו הכל כבר מוכן). הידע הנדרש על מנת לתכנן, לבנות ולתחזק מערכות שכאלו הוא ברמה עמוקה ורחבה ביותר בתחום המערכות חופשיות, סיסטם לינוקס והאוטומציה.

כדי שאפליקציות יכולו לשייט בענן, הן צריכות גישה לשירותים חיצוני. החל משירותי רשת (dns, dhcp, firewall) ועד שירותי שרידות, ניטור, בקרה, בניה, שדרוג. הן למערכות הענן עצמו (אם נרצה לשדרג ארון, או מרכז ייצור, ברמת התוכנה או החומרה) אם אם נרצה לשדרג מופעים של תוכנה הפועלים בענן או לשלוט על התנאים שבהן הן יפעלו (למשל, הזנקה של מכונות בעקבות עומס, וכיבוי שלהן בזמנים אחרים). מכך ברור, שאלו המסוגלים לארגן לעצמם עננים שכאלו, פרטיים, למערכות הייצור, הם רק גופים בעלי משאבים בהיקף גדול. עם הזמן, כאשר אופן סטאק תהיה יציבה יותר ופשוטה יותר להתקה, אין מניעה שהיא תצליח לכבוש ארונות גם אצל אירגונים גדולים פחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *